3-0 έναντι των Πεύκων. Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο 2024 πανηγύρισε ξανά στο ΔΑΠΠΟΣ ο Α.Ο. Θήρας

Screenshot_6

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο 2024 πανηγύρισε ξανά στο ΔΑΠΠΟΣ ο Α.Ο. Θήρας.

Η ομάδα μας στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Volleyleague επικράτησε με 3-0 (25-18, 25-22, 25-20) των σκληροτράχηλων Ακαδημιών Πρωταθλητών Πεύκων και με το νέο τρίποντο διατηρήθηκε με 29β στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Οι αθλήτριες του Ματέο Φρέσκι, με ανεβασμένη ψυχολογία έδειξαν αποφασισμένες από την αρχή να «καθαρίσουν» το ματς και να κάνουν χαρούμενους τους περίπου 400 φίλους τους που βρέθηκαν στο κλειστό.
Πάρα την σθεναρή αντίδραση των φιλοξενούμενων σε 2ο και 3ο σετ ο Α.Ο. Θήρας κυριαρχώντας ιδιαίτερα στο μπλοκ, με σημαντικούς πόντους και διαφορές σε κρίσιμα σημεία των σετ μετά τους 20 πόντους, έφτασε σε δεύτερο συνεχόμενο θρίαμβο βάζοντας «φρένο» στο νικηφόρο σερί του αντιπάλου του.

«Ξέραμε από την αρχή ότι θα είναι ένα δύσκολο ματς γιατί τα Πεύκα αυτό το διάστημα βρίσκονται σε καλό «μομέντουμ» και παίζουν πολύ καλά. Η νίκη μας είναι πολύ σημαντική και χαίρομαι πολύ που «μας βγήκαν» όλα αυτά που δουλέψαμε τακτικά μέσα στην εβδομάδα.
Θέλουμε να προσφέρουμε χαρά σε όλους τους ανθρώπους που είναι κοντά στην ομάδα γιατί μέσα στη σεζόν θα υπάρξουν καλές και κακές στιγμές και οι αθλήτριές μας χρειάζονται τη στήριξη όλων. Για μένα αυτό είναι το «κλειδί» της σημερινής επιτυχίας» δήλωσε ο Ιταλός τεχνικός Ματέο Φρέσκι.

Ικανοποιημένη για την ιδανική εκκίνηση στη χρονιά και το εντός έδρας «δύο στα δύο» του Α.Ο. Θήρας δήλωσε η Σερραία κεντρική μας, Τάνια Κιουτσιούκη: «Ξεκινήσαμε πάρα πολύ όμορφα και τη νέα χρονιά, καθώς συνεχίζουμε τις καλές εμφανίσεις από το 2023. Σήμερα στο 2ο σετ κρατήσαμε το σέρβις μας, είμασταν καλύτερα σε μπλοκ-άμυνα και φτάσαμε στο τρίποντο. Αρχίσαμε τη νέα χρονιά με δύο νίκες σε ισάριθμα ματς στην έδρα μας και ακολουθεί το ματς της Θεσσαλονίκης με τον ΠΑΟΚ. Θέλουμε από αγώνα σε αγώνα να είμαστε όλο και πιο βελτιωμένες.»

Διαιτητές: Μουλά Λ., Μιχαήλογλου, Παρατηρητής: Παγκοζίδης, Επόπτες: Δρόσος, Χατζηδούκας, Γραμματεία: Οικονόμου Δ..

Διακύμανση: 1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-17, 25-18 2ο σετ: 8-7, 14-16, 21-20, 25-22 3ο σετ: 7-8, 16-13, 21-17, 25-20 Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-22, 25-20) σε 70′

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 9 άσσους, 37 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και των Πεύκων προήλθαν από 6 άσσους, 29 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 4 (2/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαβάρ 8 (6/26 επ., 1 άσσος μπλοκ, 24% υπ.-24% άριστες), Μερκάδο 14 (12/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (3/5 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Φίγιοκ 12 (11/25 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ.-50% άριστες), Κιουτσιούκη 13 (3/6 επ., 3 άσσοι, 7 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 60% υπ.-35% άριστες), Τσοχατζή.

ΑΣ ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 6 (3/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκραφ 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Νικόλοβα 8 (7/24 επ., 1 άσσος, 57% υπ.-43% άριστες), Κάντγουορθ 5 (5/20 επ., 33% υπ.-04% άριστες), Μορένο 12 (9/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 35% υπ.-13% άριστες), Στεργιάκη (λ), Τόλιου 1 (1 άσσος), Μιχοπούλου 1 (1 άσσος).