3-1 Υπερίσχυσε ο Α.Ο. Θήρας του Απολλώνιου. Στην κορυφή της Volleyleague φιγουράρει εδώ και λίγη ώρα για πρώτη φορά φέτος ο Α.Ο. Θήρας!

Screenshot_4

Η ομάδα μας στο εξ’ αναβολής ματς της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος επικράτησε με όπλο της το μπλοκ στο ΔΑΠΠΟΣ Σαντορίνης με 3-1 (25-23, 19-25, 25-19, 25-21) σετ του σκληροτράχηλου ΟΦΑ Απολλώνιου Κερατσινίου και φτάνοντας τους 19 βαθμούς, μετά από 8 αγωνιστικές, συγκατοικεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με την ΑΕΚ.

Οι αθλήτριες του Α.Ο Θήρας στο 3ο τους φετινό εντός έδρας ματς, ήταν εντυπωσιακές στο μπλοκ κυριαρχώντας απόλυτα με 14-6 «στοπ» στο φιλέ και παρά την απώλεια του πρώτου τους φετινού εντός έδρας σετ, διατήρησαν το αήττητο για τρίτο ματς στο κλειστό της Σαντορίνης.

Στο φινάλε της αναμέτρησης τα κορίτσια του Ματέο Φρέσκι γνώρισαν την αποθέωση από περίπου 200 φίλους, που αν και καθημερινή, βρέθηκαν στο πλευρό της ομάδας, με τη φωνή και το χειροκρότημά τους δημιούργησαν μια υπέροχη ατμόσφαιρα στην κερκίδα και για μια ακόμη φορά πανηγύρισαν με την ομάδα μας τη χαρά μιας ιδιαίτερα σημαντικής νίκης, κόντρα σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο, όπως δήλωσε και ο Ιταλός τεχνικός της ομάδας μας.

«Σίγουρα ήταν ένα από τα πιο δύσκολα ματς που παίξαμε φέτος! Ξέραμε ότι ο Απολλώνιος, αυτή την περίοδο παίζει από τα καλύτερα βόλεϊ στο πρωτάθλημα και για μένα ήταν πολύ σημαντική και ουσιαστική η αντίδραση που βγάλαμε όταν βρεθήκαμε σε δύσκολες στιγμές πίεσης.

Πολύ σημαντικοί όμως ήταν για μια ακόμη φορά οι φίλοι της ομάδας, ιδιαίτερα στις τελευταίες φάσεις του αγώνα όπου είχαμε αρχίσει να ξεμένουμε από ενέργεια, μας έδωσαν με τη στήριξή τους την ώθηση που χρειαζόμασταν για να φτάσουμε στη νίκη» δήλωσε ικανοποιημένος ο Ιταλός τεχνικός, Ματέο Φρέσκι, που προτίμησε να μη σχολιάσει την παρουσία της ομάδας στο «ρετιρέ» της κατάταξης της Volleyleague.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Επόπτες: Δρόσος, Χατζηδούκας, Γραμματεία: Ιωάννου Μ..

Διακύμανση: 1ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 25-23 2ο σετ: 2-8, 8-16, 15-21, 19-25 3ο σετ: 8-3, 16-11, 21-15, 25-19 4ο σετ: 8-6, 16-10, 21-18, 25-21

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Απολλώνιου προήλθαν από 2 άσσους, 50 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 19-25, 25-19, 25-21) σε 100′

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 10 (6/15 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φερνάντες 11 (9/35 επ., 2 μπλοκ, 27% υπ. – 11% άριστες), Μερκάδο 14 (13/30 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (2/9 επ., 5 μπλοκ), Φίγιοκ 17 (15/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 17% άριστες), Κιουτσιούκη 5 (2/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 64% υπ. – 29% άριστες), Αγγελοπούλου, Καραμπάση.

Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Νίκος Μπουτσουρής): Διάλλα 5 (5/15 επ.), Φακοπουλίδου 14 (12/33 επ., 2 μπλοκ, 25% υπ. – 7% άριστες), Ράπτη 12 (10/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 13% άριστες), Λάβδα 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 9 (6/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ασόνια 14 (14/40 επ.) / Τουλγαρίδου (λ, 45% υπ. – 20% άριστες), Πήττα, Χατζηγρηγορίου, Σιδεράτου 1 (1/1 επ.).