Την πρώτη του φετινή νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Α.Ο. Θήρας

387322400_882267463622427_6703198588335139934_n

Την πρώτη του φετινή νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Α.Ο. Θήρας στον ιστορικό αγώνα του Δ.Α.Κ. Πεύκων της Θεσσαλονίκης, με αντίπαλο την τοπική Ακαδημία Πρωταθλητών.

Ανήμερα της 28ης Οκτωβρίου τα κορίτσια του Α.Ο. Θήρας, που προηγήθηκαν εύκολα με 2-0 σετ, βροντοφώναξαν «ΌΧΙ» στην αντεπίθεση των γηπεδούχων στο 3ο σετ και έπειτα από το σετ μπολ 24-23 της «οικοδέσποινας», κατάφεραν να φτάσουν με ανατροπή στο 3-0 (20-15, 16-25, 25-27) και στο παρθενικό τους φετινό τρίποντο.

«Αυτή τη χρονιά δεν θα υπάρχει εύκολο ματς… Όλες οι ομάδες έχουν βελτιωθεί και σε κάθε ματς θα γίνεται μάχη. Περίμενα ότι τα Πεύκα θα επανέλθουν στο ματς αλλά δείξαμε ψυχραιμία κι αυτή η νίκη θα μας δώσει μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση δήλωσε ο Ιταλός τεχνικός του Α.Ο. Θήρας, Ματέο Φρέσκι που τόνισε για τη συνάντησή του με παλιότερο συνεργάτη του στη Σαντορίνη και φίλο του, Κώστα Παπαδόπουλο:

«Το να συναντήσω ξανά τον Κώστα (σ.σ Παπαδόπουλο) ήταν μια μεγάλη ευχαρίστηση. Στο ματς είμαστε αντίπαλοι , αλλά έξω από το γήπεδο είμαστε πάντα φίλοι».

Διαιτητές: Αβραμίδης, Δημητρίου, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Δρούκα, Ψύχου, Γραμματεία: Εμμανουηλίδου.

Διακύμανση: 1ο σετ: 7-8, 13-16, 17-21, 20-25 2ο σετ: 3-8, 10-16, 13-21, 16-25 3ο σετ: 8-4, 16-15, 21-18, 25-27

Τα σετ: 0-3 (20-25, 16-25, 25-27) σε 80′. *Οι πόντοι των Πεύκων προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 5 άσσους, 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων. Α.Ο. Θήρας (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 6 (3/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φερνάντες 12 (10/27 επ., 2 μπλοκ, 24% υπ.-24% άριστες), Μερκάδο 10 (10/27 επ.), Χριστοδούλου 7 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φίγιοκ 17 (15/23 επ., 2 άσσοι, 67% υπ.-33% άριστες) / Γεωργιάδου (λ, 67% υπ.-33% άριστες), Αγγελοπούλου, Καραμπάση, Τσοχατζή.π