Ο Α.Ο. Θήρας ολοκλήρωσε τη σεζόν 2022-2023 της Volleyleague καταλαμβάνοντας την 5η θέση

Screenshot_36

Ο Α.Ο. Θήρας ολοκλήρωσε τη σεζόν 2022-2023 της Volleyleague καταλαμβάνοντας 5η θέση σε ένα από τα πιο ανταγωνιστικά και απαιτητικά πρωταθλήματα των τελευταίων ετών.

Η ομάδα μας στον τελευταίο της φετινό αγώνα, την β’ αναμέτρηση των πλέι οφ για τις θέσεις 1-8, γνώρισε την ήττα με 3-0 (25-18, 25-20, 25-20) στου Ρέντη από τον Ολυμπιακό και, τηρουμένων των αναλογιών, «έκλεισε» μία σχετικά καλή χρονιά, τερματίζοντας δύο θέσεις ψηλότερα από την περσινή σεζόν.

Μετά το τέλος του αγώνα ο τεχνικός του Α.Ο. Θήρας, Βλάντιμιρ Βάσοβιτς δήλωσε: «Αρχικά συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη του, αλλά και στις αθλήτριές μου για την προσπάθειά τους. Σήμερα ο Ολυμπιακός δεν μας εξέπληξε με το παιχνίδι του, καθώς έπαιξε όπως περιμέναμε. Ξέραμε από την αρχή ότι θα ήταν ένας πολύ δύσκολος αγώνας. Εμείς προσπαθήσαμε να πιέσουμε με το σερβίς μας για να δημιουργήσουμε πρόβλημα στην ανάπτυξη του αντιπάλου, αλλά ο Ολυμπιακός με την ποιότητα που διαθέτει και χωρίς λάθη, ήταν καλύτερος και πήρε άξια τη νίκη και την πρόκριση».

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Λιάκου, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Γεωργοπούλου, Παπαχατζής, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Διακύμανση: 1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-18 2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-13, 25-20 3ο σετ: 6-8, 16-14, 21-17, 25-20

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-20, 25-20) σε 70′

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 44 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 10 (5/10 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μπόζιτς, Λάνγκεγκερ 2 (2/14 επ., 50% υπ.-50% άριστες), Μερκάδο 11 (9/19 επ., 2 μπλοκ), Κέτσμαν 10 (10/26 επ., 29% υπ.-14% άριστες), Κιουτσιούκη 3 (3/5 επ.) / Μπελιά (λ, 41% υπ.-22% άριστες), Καραμπάση (λ, 69% υπ.-31% άριστες), Ζιώγα 5 (3/13 επ., 2 άσσοι), Καλαποδά 1 (1/1 επ.), Τσοχατζή, Φάκη 2 (1/9 επ., 1 μπλοκ).