Ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα ο Α.Ο. Θήρας και ετοιμάζεται για τα play off

Screenshot_33

Παίζοντας απελευθερωμένος από άγχος και με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή του ο Α.Ο. Θήρας ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη, όπου γνώρισε την ήττα με 3-0 (25-18, 25-20, 25-13) από τον 4ο Ολυμπιακό (52β), στην αναμέτρηση της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας της Volleyleague.

H ομάδα μας με συνολικά 37 βαθμούς και 12 νίκες-10 ήττες (45-37 σετ) κατέλαβε την 5η θέση και στα προσεχή πλέι οφ για τις θέσεις 1-8 θα αντιμετωπίσει το σημερινό του αντίπαλο, Ολυμπιακό με την πρόκριση στην επόμενη φάση να κρίνεται στις δύο νίκες.

Στις δηλώσεις του ο Σέρβος τεχνικός της ομάδας μας, Βλάντιμιρ Βάσοβιτς τόνισε: «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη του. Περίμενα ότι σήμερα θα παίξει πολύ καλά ο αντίπαλός μας, μας πίεσε πολύ, έπαιξε πολύ καλά τακτικά, χωρίς λάθη και πήρε δίκαια τη νίκη. Είμαι ικανοποιημένος από την πορεία μας στην κανονική περίοδο και πλέον θα προετοιμαστούμε όσο καλύτερα μπορούμε για να συνεχίσουμε την προσπάθειά μας για διάκριση».

Διαιτητές: Βελώνης, Ράντσιου, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Ιωάννου, Γεωργοπούλου, Γραμματεία: Καλιγέρη.

Διακύμανση: 1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-17, 25-18 2ο σετ: 8-2, 16-7, 21-13, 25-20 3ο σετ: 8-5, 16-8, 21-12, 25-13

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-20, 25-13) σε 71′.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 7 άσσους, 31 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 5 (2/9 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ), Μπόζιτς 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 11 (9/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ.-11% άριστες), Μερκάδο 5 (5/16 επ.), Κέτσμαν 9 (8/27 επ., 1 άσσος, 74% υπ.-42% άριστες), Καλαποδά 1 (1/2 επ.) / Μπελιά (λ, 46% υπ.-29% άριστες), Καραμπάση (λ, 64% υπ.-36% άριστες), Ζιώγα 4 (4/10 επ.), Τσοχατζή 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Κιουτσιούκη 4 (1/8 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ).