Την ήττα με 3-0 γνώρισε απο την ΑΕΚ ο Α.Ο. Θήρας στην πρώτη του έξοδο από το νησί για το 2023

Screenshot_22

Την ήττα με 3-0 (25-15, 25-20, 25-21) γνώρισε στη Νέα Φιλαδέλφεια ο Α.Ο. Θήρας στην πρώτη του έξοδο από το νησί για το 2023.

Η ομάδα του Βλάντιμιρ Βασοβιτς, είχε δύσκολο έργο στο κατάμεστο «Απόστολος Κόντος» για την 14η αγωνιστική της Volleyleague, αφού παρά την βελτίωση που εμφάνισε η ομάδα μας από σετ σε σετ, δεν κατάφερε να σταματήσει την ξέφρενη πορεία της ανεβασμένης ΑΕΚ, που έφτασε τις 13 σερί νίκες!

«Αρχικά συγχαρητήρια στην ΑΕΚ, ήταν ένα δύσκολο ματς, όπως το περιμέναμε. Είχαμε πει πριν το ματς ότι η αντίπαλός μας παίζει πολύ καλύτερα πλέον, απ’ ότι στον α΄ γύρο. Είναι μία πολύ καλή και έμπειρη ομάδα, κάτι που φάνηκε και μέσα στο παιχνίδι, από τον τρόπο που ανταποκρίθηκαν στις δύσκολες καταστάσεις που δημιουργήθηκαν. Η δική μου ομάδα μου είχε πολύ πίεση, προσπαθήσαμε να ανταποκριθούμε στο παιχνίδι, αλλά ήταν πάρα πολύ δύσκολο» δήλωσε Σέρβος τεχνικός της ομάδας μας, Βλάντιμιρ Βάσοβιτς, που με την αυριανή επιστροφή της αποστολής του Α.Ο. Θήρας στο νησί, καλείται να προετοιμάσει την ομάδα για τον επικείμενο αγώνα Κυπέλλου με τον Ηλυσιακό στην Αθήνα (1/2).

Διαιτητές: Νικάκης, Λιάκου, Παρατηρητής: Τσιμπινός, Επόπτες: Κατσιάρας, Κώτσιας, Γραμματεία: Μπίτσικα.

Διακύμανση: 1ο σετ: 7-8, 16-11, 21-13, 25-15 2ο σετ: 8-7, 16-10, 21-14, 25-20 3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-21 Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-20, 25-21) σε 75′. *Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 7 άσσους, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 27 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Μπόζιτς, Λάνγκεγκερ 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 36% άριστες), Μερκάδο 13 (10/35 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κέτσμαν 11 (10/18 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ -33% άριστες), Κιουτσιούκη 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 62% υπ. – 31% άριστες), Ζιώγα, Καλαποδά 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Αδαμοπούλου, Τσοχατζή 1 (0/1 επ., 1 άσσος), Φάκη.

*Πριν από το ματς η Ερασιτεχνική ΑΕΚ βράβευσε με αναμνηστικές τιμητικές πλακέτες και ανθοδέσμες δυο πρώην «κιτρινόμαυρες» άσους του Α.Ο. Θήρας, για την πολύτιμη παλιότερη προσφορά τους στην «Ένωση».
Η λίμπερο της ομάδας μας, Μαριάννα Μπελιά τιμήθηκε από το γενικό γραμματέα της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ, Λευτέρη Αρχοντή, ενώ την πασαδόρο μας, Μαριάννα Τσοχαντζή βράβευσε ο τιμ μάνατζερ των «κιτρινόμαυρων», Νίκος Παναγιωτίδης.