Με το… αριστερό ξεκίνησε η ομάδα μας τους αγώνες πρωταθλήματος του 2023 στη Σαντορίνη

Screenshot_18

Ο Α.Ο. Θήρας στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Volleyleague, δεν βρήκε ποτέ ρυθμό στο παιχνίδι του και γνώρισε την ήττα στο ΔΑΠΠΟΣ με 0-3 (17-25, 19-25, 19-25) σε 71′ από τον Ολυμπιακό, που ήταν ανώτερος σε όλους τους τομείς.

Στο παρθενικό εντός έδρας ματς της νέας χρονιάς οι αθλήτριες του Βλάντιμιρ Βάσοβιτς δεν βρέθηκαν σε καλή βραδιά, με αποτέλεσμα να μην αποδώσουν το βόλεϊ που μας έχουν συνηθίσει. Επέτρεψαν στον αντίπαλο να δείξει την αδιαμφισβήτητη ποιότητα που διαθέτει ως ομάδα και να φτάσει σε μια δίκαιη επικράτηση, προδίδοντας έτσι τους εαυτούς τους, σκορπώντας παράλληλα απογοήτευση στους φίλους του Α.Ο. Θήρας.

«Συγχαρητήρια αρχικά στον Ολυμπιακό, που έφτασε απόψε σε μία εύκολη νίκη. Έπαιξε με μεγάλη πειθαρχία σε όλα τα στοιχεία του αγώνα. Σίγουρα για εμάς δεν ήταν το καλύτερο παιχνίδι, δεν ανταποκρίθηκε στην προπόνηση που κάνουμε καθημερινά, δεν ήταν η ομάδα που ξέρω! Ασφαλώς ο Ολυμπιακός είναι μεγάλη ομάδα, αλλά σήμερα δείξαμε περισσότερο σεβασμό και αυτό ήταν λάθος. Πρέπει να τους σεβόμαστε όλους, αλλά για μένα είναι σημαντικό να σεβόμαστε πρώτα τους εαυτούς μας. Αν δεν σέβεσαι τον εαυτό σου, δεν μπορείς, κατά την άποψή μου, να είσαι εδώ…» δήλωσε απογοητευμένος από την αποψινή εμφάνιση των αθλητριών του ο Σέρβος τεχνικός, Β. Βάσοβιτς.

Διαιτητές: Βουδούρης, Μενεσλής, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Δρόσος, Βέντρας, Γραμματεία: Οικονόμου Δ.
Διακύμανση: 1ο σετ: 1-8, 9-16, 14-21, 17-25 2ο σετ: 8-7, 12-16, 17-21, 19-25 3ο σετ: 6-8, 15-16, 16-21, 19-25

*Οι πόντοι του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 29 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 36 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (17-25, 19-25, 19-25) σε 71′
Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρς Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 5 (3/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπόζιτς 1 (1 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 7 (7/24 επ., 44% υπ. – 33% άριστες), Μερκάδο 12 (11/31 επ., 1 άσσος), Κέτσμαν 5 (5/18 επ., 56% υπ. – 28% άριστες), Κιουτσιούκη 9 (3/10 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 36% υπ. – 18% άριστες), Ζιώγα, Τσοχατζή, Φάκη.