Μια ακόμη νίκη για τον Α.Ο. Θήρας στο παιχνίδι με τον Άρη

Screenshot_16

Με τον καλύτερο τρόπο αποχαιρέτησε τους φίλους της ομάδας του ο Α.Ο. Θήρας, καθώς στο τελευταίο της παιχνίδι στο ΔΑΠΠΟΣ για το 2022 η ομάδα μας επικράτησε με 3-0 (25-20, 25-17, 29-27) του Άρη στο ματς της 9ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.

Η ομάδα του Βλάντιμιρ Βάσοβιτς, που αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος με το νέο της «χρυσό» χορηγό «Aqua Carpatica» στις εμφανίσεις της, ήταν ανώτερη των φιλοξενούμενων στα δύο πρώτα σετ και παρόλο που από δικά της λάθη βρέθηκε πίσω σχεδόν σε όλο το γ’ σετ, κατάφερε στο τέλος με ψυχή και πίστη στην ανατροπή να «γυρίσει» το σετ, πανηγυρίζοντας το παρθενικό της «καθαρό» 3-0 στη Σαντορίνη.

Αυτή ήταν η 6η φετινή νίκη του Α.Ο. Θήρας που πλέον με 19 βαθμούς βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας και σε απόσταση αναπνοής από την τετράδα. «Αρχικά θέλω να συγχαρώ την ομάδα μου για τη μεγάλη νίκη, που αυτή τη στιγμή είναι πολύ σημαντική για εμάς.

Στα πρώτα δυο σετ ελέγχαμε το ρυθμό απέναντι σε μία καλή ομάδα όπως ο Άρης και είχαμε την τύχη του αγώνα στα χέρια μας. Στο γ’ σετ ο αντίπαλός μας άλλαξε κάποια πράγματα σε θέσεις και τακτική, εμείς κάναμε- θα τολμήσω να πω κάποια -«παιδαριώδη» λάθη και βάλαμε ξανά τον Άρη στο παιχνίδι.

Στο φινάλε όμως το πιστέψαμε και καταφέραμε στις λεπτομέρειες να γυρίσουμε το ματς και στο τελευταίο μας παιχνίδι μπροστά στον κόσμο μας για το 2022 να πούμε “αντίο” με ένα ακόμη επιτυχημένο αποτέλεσμα» δήλωσε εμφανώς ικανοποιημένος ο Σέρβος τεχνικός της ομάδας, Βλάντμιρ Βάσοβιτς.

Πριν την έναρξη του αγώνα, βραβεύτηκε η κεντρική της ομάδας μας, Τάνια Κιουτσούκη για την ανάδειξή της ως KYANA MVP της 5ης αγωνιστικής της VolleyLeague Γυναικών. Την απονομή έκανε ο εκ των βασικών υποστηρικτών της ομάδας και ιδιοκτήτης της επιχείρησης «Αργυρόνησος», που εδώ και χρόνια δραστηριοποιείται στο νησί με το Εμπόριο Νωπών και Κατεψυγμένων Αλιευμάτων.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Βελώνης, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Δρόσος, Θεοδοσίου, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Διακύμανση: 1ο σετ: 8-7, 16-10, 21-15, 25-20 2ο σετ: 8-4, 16-6, 21-10, 25-17 3ο σετ: 6-8, 11-16, 15-21, 29-27
*Οι πόντοι του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 40 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 29 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-17, 29-27) σε 79′ Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 8 (3/5 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μπόζιτς 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 15 (13/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 33% άριστες), Μερκάδο 19 (15/28 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κέτσμαν 3 (3/19 επ., 71% υπ. – 43% άριστες), Κιουτσιούκη 5 (2/10 επ., 3 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 41% υπ. – 18% άριστες), Ζιώγα 2 (2/5 επ.), Αδαμοπούλου, Τσοχατζή, Φάκη.