Την 4η φετινή νίκη του και 3η συνεχόμενη στο πρωτάθλημα κατέκτησε ο Α.Ο. Θήρας

Screenshot_14

Την 4η φετινή νίκη του και 3η συνεχόμενη στο πρωτάθλημα πέτυχε απόψε στο ΔΑΠΠΟΣ της Σαντορίνης ο Α.Ο. Θήρας που στο 3ο του φετινό ματς μπροστά στον κόσμο του, επιβλήθηκε με 3-2 (25-17, 25-21, 22-25, 22-25, 15-12) του αξιόμαχου Ηλυσιακού στο περίπου δίωρο συναρπαστικό ματς, που έριξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής της Volleyleague.
Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα μας, που είχε την ευκαιρία να τελειώσει νωρίτερα το παιχνίδι με «καθαρό» τρίποντο, με συνολικά 13 βαθμούς ανέβηκε στην 5η θέση της κατάταξης, με μόλις 2 βαθμούς πίσω από τον πρωταθλητή Παναθηναϊκό.

Διακύμανση: 1ο σετ: 8-1, 16-8, 21-15, 25-17 2ο σετ: 7-8, 16-15, 21-17, 25-21 3ο σετ: 3-8, 12-16, 15-21, 22-25 4ο σετ: 7-8, 10-16, 14-21, 22-25 5ο σετ: 4-5, 10-7, 12-8, 15-12

*Οι πόντοι της Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 64 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-17, 25-21, 22-25, 22-25, 15-12) σε 132′

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 8 (5/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπόζιτς, Λάνγκεγκερ 13 (11/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες), Μερκάδο 26 (22/64 επ., 4 μπλοκ), Κέτσμαν 20 (19/37 επ., 1 άσσος, 48% υπ. – 30% άριστες), Κιουτσιούκη 10 (5/18 επ., 5 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 56% υπ. – 26% άριστες), Καλαποδά, Αδαμοπούλου, Τσοχατζή 1 (1 μπλοκ), Φάκη 1 (1/6 επ., 56% υπ. – 44% άριστες).

Δηλώσεις Βλάντιμιρ Βάσοβιτς (Προπονητής Α.Ο. Θήρας): «Πρώτα απ’όλα συγχαρητήρια στις αθλήτριές μου για τη νίκη. Το σημαντικό είναι η νίκη. Είχαμε καλή αρχή αλλά μετά δεν παίξαμε, γιατί ο αντίπαλος μας πίεσε. Βρήκαμε στο τέλος τις λύσεις και πήραμε τη νίκη. Είναι το τρίτο μας τάι μπρέικ φέτος και για πρώτη φορά νικήσαμε. Θα μάθουμε πράγματα από αυτή τη νίκη». Μαρίνα Τσοχατζή (Πασαδόρος ΑΟ Θήρας): «Στα 2 πρώτα σετ παίξαμε πολύ καλά, αλλά στη συνέχεια είχαμε πτωτική πορεία. Για μένα αυτή νίκη αφήνει μία πικρία, γιατί σε αυτά τα παιχνίδια πρέπει να δείχνουμε τη δυναμική μας ως ομάδα και δεν πρέπει να επιτρέπουμε στον αντίπαλο να μπαίνει μέσα στο παιχνίδι και να πιστεύει ότι μπορεί να κερδίσει κάτι από αυτό. Εμείς από τη Δευτέρα θα πρέπει να βάλουμε πάλι τα κεφάλια κάτω και να δουλέψουμε σκληρά και να είμαστε πάρα πολύ συγκεντρωμένες, γιατί έχουμε ένα δύσκολο πρόγραμμα απέναντι σε 3 πολύ δυνατές ομάδες και πρέπει να φέρουμε τα αποτελέσματα που αξίζουμε ως ομάδα και πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε».