ΑΙΑΝΤΑΣ – ΑΟ ΘΗΡΑΣ 0-3

ΑΙΑΝΤΑΣ

Με την 15η φετινή του νίκη στο πρωτάθλημα ο Α.Ο. Θήρας έριξε με επιτυχία στον Εύοσμο της Θεσσαλονίκης την αυλαία της κανονικής περιόδου της Volleyleague 2021-2022, επικρατώντας εύκολα με 0-3 (14-25, 13-25, 17-25) του τοπικού Αίαντα στο ματς της 26ης αγωνιστικής.
Χωρίς τις Αρτακιανού, Μίτροβιτς και ούσα αδιάφορη βαθμολογικά η ομάδα μας, κυριάρχησε σε όλους τους τομείς των αντιπάλων της ολοκλήρωσε και μαθηματικά τις υποχρεώσεις της στην κανονική σεζόν, καταλαμβάνοντας με 44 βαθμούς την 7η θέση.
Έτσι ο Α.Ο. Θήρας πάει πλέον με καλή ψυχολογία στις μάχες των πλέι οφ, όπου σε μια επανάληψη των τελικών του Κυπέλλου, θα αντιμετωπίσει σε διπλές αναμετρήσεις τον Παναθηναϊκό, με το πρώτο παιχνίδι να διεξάγεται στο ΔΑΠΠΟΣ Σαντορίνης.
«Ολοκληρώσαμε με νίκη τις υποχρεώσεις μας στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, αν και ο αντίπαλός μας εδώ και καιρό προετοιμάζεται για την επόμενη χρονιά στην Pre League. Εμείς ξέραμε τη θέση μας στην τελική κατάταξη και για αυτό δεν μπορούσαμε να επηρεάσουμε τα ζευγάρια των πλέι οφ, ούτε να διαλέξουμε αντίπαλο. Από την προσεχή Τρίτη, μπαίνουμε ξανά στο γήπεδο για να προετοιμαστούμε για αυτά τα παιχνίδια, με έναν δυνατό αντίπαλο, όπως ο Παναθηναϊκός που γνωρίζουμε καλά, καθώς τον αντιμετωπίσαμε και πριν από δύο εβδομάδες στον τελικό Κυπέλλου Ελλάδας, στο Ηράκλειο» τόνισε ο τεχνικός του Α.Ο. Θήρας, Κώστας Παπαδόπουλος.
Σύστημα διεξαγωγής πλέι οφ
Στην περίπτωση που και οι δύο διαγωνιζόμενες ομάδες έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία, όπως αυτή προβλέπεται στο άρθρο 17 της παρούσης (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και Ο βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ).
Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται Χρυσό Σετ (golden set-σετ ισοπαλίας) στους δεκαπέντε (15) πόντους με ελάχιστο προβάδισμα δύο (2) πόντων, όπως ισχύει σε όλα τα άλλα σετ
Διαιτητές: Δημητρίου, Παπαδόπουλος, Παρατηρητής: Τσοπάνογλου, Επόπτες: Κοτσικάρη, Τερζής, Γραμματεία: Ιωαννίδου.