ΑΟ ΘΗΡΑΣ – ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ 3-0

NAXOS
Χωρίς απώλεια σετ στο πρωτάθλημα συνεχίζει στο 2022 ο ΑΟ Θήρας, καθώς στο α΄ φετινό εντός έδρας της νέας χρονιάς στο ΔΑΠΠΟΣ επικράτησε σε 77′ με 3-0 (25-15, 25-19, 25-19) του Πανναξιακού ΑΟΝ, στο παραδοσιακό «ντέρμπι των Κυκλάδων», στην 16η στροφή της Volleyleague.
Τα κορίτσια του Κώστα Παπαδόπουλου μπήκαν αποφασισμένα από την αρχή για το τρίποντο και δημιουργώντας πολλά προβλήματα με το σερβίς τους στην αντίπαλη υποδοχή, έχοντας σταθερά το προβάδισμα, προηγήθηκαν 1-0 σετ, με 25-19.
Στο β’ σετ η ομάδα της Νάξου αντέδρασε, προηγήθηκε με 9-14, αλλά η ομάδα μας δεν τα παράτησε ούτε στιγμή. Με την διεθνή Αμερικανίδα, Σιμόν Άμποτ να «σαλπίζει» αντεπίθεση και την Αργυρίου «κέρβερο» στο «φιλέ» ο Α.Ο Θήρας προσπέρασε για πρώτη φορά στο σετ 17-16 και δίχων να «κοιτάξει ξανά πίσω του» έκανε με 25-19, το 2-0.
Το γ’ σετ ξεκίνησε αμφίρροπα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο, έως και το 10-10, αλλά ο Α.Ο. Θήρας με ένα ξέσπασμα και επιμέρους σερί πόντων 5-1, ξέφυγε 16-11 και παρά την προσπάθεια του Πανναξιακού να κρατηθεί στο ματς, τα κορίτσια μας έφτασαν με 25-19, στο 3-0 σετ, «γράφοντας» το «2 στα 2» στις φετινές αναμετρήσεις με την έτερη νησιωτική ομάδα.
«Ήμασταν σταθεροί στην απόδοσή μας και ακόμη κι όταν ξέφυγε ο Πανναξιακός στην αρχή του β’ σετ, ήμασταν σίγουροι, πως βρίσκοντας το ρυθμό μας, μπορούμε να τα καταφέρουμε, όπως κι έγινε. Γενικά νομίζω πως πετύχαμε το στόχο μας, αφού πέρα από το τρίποντο, είχαμε ένα ποιοτικό παιχνίδι, όσον αφορά στη δική μας απόδοση. Μπροστά μας έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι με μία πολύ καλή ομάδα, όπως η Θέτιδα, όπου και εκεί θέλουμε προφανώς να πάρουμε τη νίκη, αλλά παράλληλα θέλουμε παιχνίδι με παιχνίδι να έχουμε και καλύτερη απόδοση» τόνισε ο τεχνικός του Α.Ο. Θήρας, Κώστας Παπαδόπουλος, ο οποίος σχολιάζοντας την απόδοση της Χόλστον, στο δεύτερο μόλις αγώνα, από την επιστροφή της, δήλωσε: «Αν και βρίσκεται σε στάδιο προσαρμογής τα σημάδια που έχει δείξει και στα δύο ματς η Χόλστον είναι θετικά, αφού ξέρουμε πως δεν είναι έτοιμη 100%».
Διαιτητές: Ονόπας, Μαρκάτης, Παρατηρητής: Τσιμπινός, Επόπτες: Σταθοπούλου, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Τάλαρου.
Διακύμανση: 1ο σετ: 8-4, 16-11, 21-14, 25-15, 2ο σετ: 4-8, 15-16, 21-18, 25-19, 3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-18, 25-19
*Οι πόντοι του Α.Ο Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 49 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Πανναξιακού Α.Ο.Ν. προήλθαν από 2 άσσους, 30 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-19, 25-19) σε 77′
ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Χόλστον 10 (9/25 επ., 1 άσσος), Άμποτ 16 (16/36 επ., 52%υπ. – 38% άριστες), Διάλλα 6 (5/7 επ., 1 άσσος), Κωνσταντινίδου 5 (3/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μίτροβιτς 15 (12/23 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 29% υπ. – 12% άριστες), Αργυρίου 6 (4/12 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 50% υπ. – 30% άριστες), Αδαμοπούλου, Γκόλτσιου.
ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Πάτρικ Φόγκελ): Νικολογιάννη 9 (8/34 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ. – 14% άριστες), Πεϊσότο 4 (4/13 επ., 40% υπ. – 28% άριστες), Βλάσιτς 2 (0/5 επ., 1 μπλοκ), Μητακίδου 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Καραφουλίδου 7 (5/14 επ., 2 άσσοι), Λιάγκη 11 (10/33 επ., 1 μπλοκ) / Αντωνακάκη (λ, 58% υπ. – 37% άριστες), Βαλληνδρά, Μανάι, Φλιάκου.