Α.Ο ΘΗΡΑΣ – ΑΡΗΣ 1-3

ΑΟ ΘΗΡΑΣ- ΑΡΗΣ1
Σε ένα από τα καλύτερα ματς της φετινής σεζόν, με πλούσιο θέαμα και μοναδικές συγκινήσεις, Α.Ο Θήρας, απούσης της Χολστον, γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα στο ΔΑΠΠΟΣ της Σαντορίνης, με 1-3 (25-21, 21-25, 13-25, 20-25) σετ από τον Άρη.
Στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών, όπου σε μια άτυχη στιγμή του 3ου σετ τραυματίστηκε η κεντρική μας, Μαριάνα Καλαποδά, τα κορίτσια του Κώστα Παπαδόπουλου, έδωσαν τον καλύτερό εαυτό τους και με εξαίρεση το 3ο σετ, κυνήγησαν με πάθος την 7η σερί επιτυχία τους, απέναντι στην πρωτοπόρο και αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος, που για πρώτη φορά στην ιστορία της, πανηγύρισε νίκη στη Σαντορίνη.
«Νομίζω ότι όλο το ματς κρίθηκε στην «ψηλή μπάλα», στο «transition», όπου ο Άρης πήγε πάρα πολύ καλά, κάτι που το γνωρίζαμε. Εμείς από την πλευρά μας δεν πήγαμε καλά στο «μπλοκ -άμυνα» , δεν είχαμε υπομονή να ξαναπαίξουμε μπάλες. Μετά το 1ο σετ ο αντίπαλός μας προσαρμόστηκε και ακούμπησε πολλές μπάλες στην άμυνα και στο μπλοκ και εμείς χάσαμε τη συγκέντρωσή μας. Προφανώς έτσι όπως πήγε το ματς ο Άρης έδειξε πόσο συμπαγής ομάδα είναι και κέρδισε δίκαια» δήλωσε μετά το ματς ο τεχνικός, Κώστας Παπαδόπουλος.
Πλέον η προσοχή του Α.Ο. Θήρας στρέφεται στο ευρωπαϊκό πρώτο φετινό παιχνίδι στη Σαντορίνη με τη βελγική Ούγκεντεμ, όπου την Τετάρτη 17 Νοεμβρίου στις 19.00 στο ΔΑΠΠΟΣ, η ομάδα μας με τον κόσμο της στο πλευρό της, θέλει να κάνει το πρώτο αποφασιστικό βήμα στο CEV Cup.
Η οικογένειά του Α.Ο Θήρας εύχεται περαστικά και σύντομη επάνοδο στην Μαριάνα Καλαποδά, που αναμένεται να εξεταστεί το συντομότερο από το ιατρικό επιτελείο της ομάδας.