Φιλική νίκη του ΑΟ Θήρας επί της Ηλιούπολης

filiko hlioypoli

Με δεύτερη νίκη φεύγει από την Αθήνα ο ΑΟ Θήρας σε ισάριθμα φιλικά καθώς επικράτησε 3-0 σετ της Ηλιούπολης.

Ο ΑO Θήρας ήρθε εχτές στην Αθήνα κι έφυγε με 3-0 από το γήπεδο του Αστέρα Αγίου Δημητρίου και με το ίδιο σκορ έφυγε κι από την Ηλιούπολη (παίχτηκε κι ένα 4ο σετ που πήρε η Θήρα).

Η ομάδα του Οικονόμου αν και δεν είχε στη διάθεσή της την Μαρία Οικονομίδου που είχε μικρή ενόχληση στους κοιλιακούς και την Μαριαλένα Αρτακιανού (έπαιξε λίμπερο η Μουντάκη στα 2 πρώτα σετ και στο 3 και 4ο η Βουβούλη) που είχε εξετάσεις στη σχολή της, δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ για να υποτάξει την Ηλιούπολη που για ακόμα ένα φιλικό έκανε εύκολα λάθη και παρουσίασε προβλήματα στην υποδοχή δείχνοντας ωστόσο σημάδια βελτίωσης αγώνα με τον αγώνα.

Στο πρώτο σετ η Ηλιούπολη πήγε να κάνει την μεγάλη ανατροπή γιατί ο ΑΟ Θήρας είχε πάρει προβάδισμα και η Ηλιούπολη γυρίζοντας το σετ προηγήθηκε 22-19. Όλα έδειχναν πως θα έκανε το 1-0 αλλά η Θήρα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 23-23 και να προηγηθεί με την Μπρίνκμαν 23-24 και με μπλοκ της Καραφουλίδου στη Μαρκοπούλου να πάρει τελικά η ομάδα της Σαντορίνης το σετ 23-25.

Στο δεύτερο σετ η Θήρα πήρε το προβάδισμα για να περάσει μπροστά η Ηλιούπολη στο 8-6 αλλά η Θήρα ξανά πέρασε μπροστά στο 10-11 και μετά η απόσταση άνοιξε καθώς η Ηλιούπολη έκανε λάθη στην υποδοχή και το τελικό 14-25 του σετ ήρθε πολύ εύκολα.

(3-5, 4-6, 8-6, Τ/Ο ΘΗΡΑ, 8-7, 10-11, 10-16, T/OΗΛΙΟΥΠΟΛΗ, 10-18, 12-19, 12-22, 12-23, 14-23 ΦΙΛΕ ΒΙΝΤΟΒΙΤΣ, 14-24 ΤΣΒΕΤΚΟΒΑ 14-25 ΛΑΘΟΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ).

Στο τρίτο σετ η Θήρα έκανε ένα πολύ καλό σερί 1-10 για να πλησιάσει η Ηλιούπολη ξανά 10-13 (όπως στον αγώνα με το Μαρκόπουλο) αλλά η Θήρα ξέφυγε ξανά 11-15 και πήρε εύκολα το σετ 16-35. Από την αρχή του σετ η Βουβούλη γύρισε λίμπερο και η Μουντάκη. Η Λυκογιάννη έκανε αλλαγές στη πίσω ζώνη περνώντας μέσα την Kυριαζοπούλου ενώ ο Οικονόμου πέρασε την Σκορδίλη αντί της Βεργίδου.

(1-10, 10-13, 11-15, 12-19, 13-21, 14-24, 16-24, 16-25 ΤΣΒΕΤΚΟΒΑ).

Στο τέταρτο σετ η Λυκογιάννη έκανε πολλές αλλαγές και η Γκλιγκόροβιτς έδωσε τη θέση της στη νεαρή Γεωργίου. Ο ΑΟ Θήρας πέρασε ξανά μέσα και τις τρεις ξένες (είχαν γίνει αλλαγές στο 3ο σετ) και με πίεση στο σερβίς πήρε πολύ εύκολα το σετ 11-25.

(2-4, 4-7, 5-8, 6-11, 7-12, 9-16, 9-19, 10-19 μπλοκ Μαρκοπούλου, 10-21 άσος Βεργίδου, 10-22 άσος, 11-22, 11-23 άουτ σερβίς Μαρκοπούλου, 11-24 άσος Μουντάκη, 11-25 Γεωργιάδου).

Τα σετ: 23-25, 14-25, 16-25, 11-25

Ηλιούπολη (Λυκογιάννη): Βέλλιου, Αργυροπούλου (λ), Μαρκοπούλου, Γιοβάνη, Μαλουσάρη, Γκλιγκόροβιτς, Μπανίκα / Ευθυμιοπούλου, Κυριαζοπούλου, Γεωργίου

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Μουντάκη (λ-α), Γεωργιάδου, Καραφουλίδου, Βεργίδου, Τσβετκόβα, Μπρίνκμαν, Βίντοβιτς / Σκορδίλη, Βουβούλη (λ-α)