ΑΟ ΘΗΡΑΣ – AYDIN BBSK 2-3

636850904503179999

Η ομάδα μας πάλεψε αλλά ηττήθηκε με 3-2 σετ από το Αϊδίνιο στο κλειστό γυμναστήριο του νησιού, στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τη φάση των “8” του Τσάλεντζ Καπ Γυναικών.

Η ομάδα μας αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στα σετ, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, αλλά τελικά γνώρισε την πρώτη ήττα στην έδρα της μετά από 10 αγώνες σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Πλέον η ομάδα  χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 για απευθείας πρόκριση ή να επικρατήσει με 3-2 και το εισιτήριο για την επόμενη φάση να κριθεί στο χρυσό σετ.

Παρά την ήττα στο τέλος του αγώνα όλη η εξέδρα χειροκρότησε τις αθλήτριες μας επιβραβεύοντας την προσπάθεια τους, καθώς κατάφεραν να κοιτάξουν στα μάτια μια πολύ ποιοτική ομάδα που προέρχεται από ένα πολύ ανώτερο πρωτάθλημα από το Ελληνικό.
Τα κορίτσια μας ευχαρίστησαν με την σειρά τους τον κόσμο, που για άλλο ένα ματς ήταν συγκλονιστικός, με το τραγούδι να μην σταματά ούτε λεπτό, σε ένα ματς γιορτή για τον Θηραϊκό αθλητισμό.

Τα σετ: 2-3 (16-25, 25-17, 15-25, 25-23, 10-15) σε 113′

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Φιλντ 10 (6/17 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πίλεπιτς 23 (18/34 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ξανθοπούλου, Μερτέκη 18 (16/45 επ., 2 μπλοκ, 42% υπ. – 13% άριστες), Καλανταρίδου 8 (8/27 επ., 45% υπ. – 32% άριστες), Εμμανουηλίδου 4 (1/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 68% υπ. – 48% άριστες), Κοσμίδου (λ), Γκρμπατς, Καλαντάτζε, Καραφουλίδου 1 (1/5 επ.).

ΑΪΔΙΝΙΟ (Ουγσάλ): Μαρτίνεζ Τζ. 13 (8/13 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκονζάλεζ 18 (15/33 επ., 3 μπλοκ), Νικόλοβα 10 (9/30 επ., 1 άσσος, 57% υπ. – 48% άριστες), Τουρκάν 4 (1/1 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Νταλ 11 (5/10 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Μαρτίνεζ Μπ. 20 (20/43 επ., 34% υπ. – 3% άριστες) / Κασάπογκλου (λ, 62% υπ. – 23% άριστες), Σαζλιντέρε (λ, 11% υπ. – 11% άριστες), Οζμπέκ 1 (1/4 επ.), Ντουζτσελέρ.